Didžioji kuolinga

Rūšis: Sėjikiniai
Lotyniškas pavadinimas: Numenius arquata

Perinti, migruojanti, praskrendanti, atsitiktinai žiemojanti i rūšis. Dažniausiai pastebima balandžio-spalio mėn.

Apsaugos būklė. Rūšis įrašyta į LRK sąrašus. Priskirta globaliai nykstančių rūšių kategorijai. Būklė vertinama kaip nepalanki dėl perinčios populiacijos mažėjimo ir nykstančių žinomų perėjimo vietų. Tai viena sparčiausiai Lietuvoje nykstančių paukščių rūšių.

Paplitimas ir gausa. Mūsų šalyje, nors ir aptinkama įvairiose vietose, peri negausiai. XX a. pabaigoje didžiosios kuolingos gausa buvo įvertinta 300-400 porų. Dabartinė gausa nežinoma, tačiau akivaizdžiai mažesnė. Dažniau šių paukščių pastebima migracijų metu. Žiemą aptikta tik kartą - keletas žiemojo Nemuno deltoje.

Buveinė. Perėti pasirenka aukštapelkes, nedideles pelkutes tarp laukų, šlapias atviras pievas, ganyklas kalvotame kraštovaizdyje. Migruodamos didžiosios kuolingos apsistoja nuleistuose žuvininkystės tvenkiniuose, Nemuno smėlio salose, vandens telkinių pakrantėse, pievose, ražienose, net dirbamuose laukuose.

Skiriamieji požymiai. L - 48-57 cm. Didžiausias mūsų šalies tilvikinių šeimos paukštis, gerokai didesnis už vidutinę kuolinga, gana vienodos gelsvai pilkos spalvos ir vienodai tamsiai dryžuotas. Snapas ilgas ir lenktas (patelės paprastai dar ilgesnis), galva palyginti vienodai lygi, be
išskirtinių požymių. Sparnų mostai skrendant gana lėti, sparnų apačia šviesi. Jauniklių snapas kiek trumpesnis, krūtinė smulkiau dryžuota. Iš toliau juos lengviau...

juos lengviau supainioti su jaunomis vidutinėmis kuolingomis.

Balsas. Kai skrenda, dažniausiai girdimos garsios ir melodingos frazės „kiur-rly-y... kiur-rly-y" ar „kiui kiui kiui". Giesmė taip pat melodinga, sudaryta iš panašių frazių — „kiuh kiuh kiuh... kiur-rly-y kiur-rly-y... tiur-r-r tiur-r-r-r-r tiur-r-r-r-r-r-r".

Grėsmės. Rūšis nyksta dėl sausinamų ir užaugančių šlapžemių, suariamų derlingų pievų ir ganyklų. Galimas neigiamas poveikis dėl trikdymo ir plėšrūnų.

Pastaba: čia pateiktos tik informacijos šaltinių ištraukos.
Daugiau informacijos ieškokite čia.