Eurazinė cyplė

Rūšis: Žąsiniai
Lotyniškas pavadinimas: Anas penelope

Retai perinti, įprasta migruojanti, retkarčiais žiemojanti rūšis. Dažniausiai galima pamatyti kovo—gegužės ir rugpjūčio- lapkričio mėn.

Apsaugos būklė. Perinčių ir migruojančių paukščių būklė šalyje yra palanki. Perinčios populiacijos apsaugai svarbiausi yra Birvėtos žuvininkystės
tvenkiniai ir Drūkšių ež. Migruojančių paukščių tarptautinės svarbos sankaupos telkiasi Nemuno deltoje.

Paplitimas ir gausa. Eurazinė cyplė migracijų metu gausiausiai pastebima Nemuno deltoje (iki keliolikos tūkstančių), įvairiuose žuvininkystės tvenkiniuose ir kituose sekliuose vandens telkiniuose. Vasarą aptinkama daugelyje vietų, tačiau negausiai, dažniausiai tai būna  neperintys paukščiai. Perint rasta tik 3 šalies vietose: Birvėtos ir Žemaitijos žuvininkvstės tvenkiniuose bei Drūkšiųež. Manoma, kad mūsų krašte gali perėti iki 5 porų. Reguliari žiemovietė - Nemunas prie Kauno HE. Kitose vietose žiemoja tik nešaltomis žiemomis.

Buveinė. Aptinkama įvairiausiuose sekliuose natūraliuose vandens telkiniuose, žuvininkvstės tvenkiniuose, polaidžio apsemtose atvirose vietose.

Skiriamieji požymiai. I. - 42-50 cm. Kompaktiško sudėjimo antinių šeimos paukštis trumpu kaklu ir snapu bei apvalia galva, patiną lengva atpažinti iš rudos galvos su geltona kakta, švelniai rožinės krūtinės ir šviesiai pilko kūno su juodos ir baltos spalvų užpakaline kūno dalimi. Paukščiui skrendant gerai matoma didelė balta viršutinės sparnų dalies dėmė ir...

dėmė ir žalias veidrodėlis. Patelės kūnas pilkai rudas, šonai gryniau rudi, snapas trumpas, melsvas, su juodu galu, pilvas baltas. Kai skrenda, gerai matomas baltas pilvas, tamsus veidrodėlis su siauru pilku kraštu ir balsva dėmė, esanti pilkos viršutinės sparnų dalies priekyje, patinas poilsio apdaru panašus į patelę, tačiau yra ryškesnės rudos spalvos ir išlaiko baltą viršutinės sparnų dalies dėmę. jaunikliai nuo patelių skiriasi kiek dėmėta balta pilvo dalimi.

Balsas. Patinų balsas — gana melodingas ir lengvai įsimenamas „vy-yu... vy-yu". Patelės, dažniausiai skrisdamos, skleidžia trumpus garsus „char-r... char-r".

Grėsmės. Akivaizdžių grėsmių nežinoma. Perinčioms poroms neigiamas poveikis gali būti daromas paukščius trikdant, o migruojantiems paukščiams - rengiant rudenines medžiokles. Perintiems paukščiams, kaip ir visoms antims, pavojų kelia kanadinės audinės.

Pastaba: čia pateiktos tik informacijos šaltinių ištraukos.
Daugiau informacijos ieškokite čia.