Rudė

Rūšis: Žąsiniai
Lotyniškas pavadinimas: Aythya nyroca

Labai reta perinti, užskrendanti rūšis. Pastebima gegužės-spalio mėn.

Apsaugos būklė. Įrašyta į LRK sąrašus, PD ir Bonos konvencijos I priedus kaip išskirtinės apsaugos reikalaujanti rūšis. Priskirta globaliai nykstančių rūšių kategorijai. Perinčios populiacijos būklė nepalanki, nes išnyko daugelyje ankstesnių veisimosi vietų. Šiuo metu rūšies apsaugai išskirti Metelio ir Obekjos ež.

Paplitimas ir gausa. Paskutiniu metu perint rasta tik Metelių regioniniame parke. Manoma, kad šalyje kasmet gali perėti ne daugiau kaip 10 porų.

Buveinė. Gausiai vandens augalija apaugę atviri, seklūs ežerai, žuvininkystės tvenkiniai.

Skiriamieji požymiai. L - 38-42 cm. Patinas veisimosi apdaru nesunkiai atpažįstamas iš juosvo viršaus, kaštoninės spalvos kūno ir baltų akių. Pauodegys ir jo šonai balti, snapas pilkas, su juodu „nagu". Galva stati, kiek trikampiška. Kai skrenda, į akis krinta labai baltos plasnojamosios plunksnos juodu kraštu, balta pilvo dėmė ir pauodegys. Patinas poilsio apdaru panašus į patelę, tačiau kiek rudesnis, akys išlieka baltos. Patelė tamsesnė, ne tokia ruda, akys tamsios. Jaunikliai labai panašūs į patelę, bet iš arčiau juos galima atskirti iš ne tokio kontrastingai balto pauodegio ir dar tamsesnio kūno.

Balsas. Dažniausiai patelėms kylant girdimas atviras, sausas kreksėjimas...

atviras, sausas kreksėjimas — „ker-r-r ker-r-r ker-r-r". Tuoktuvių metu patinai skleidžia švilpesius „vhi-i" ir trumpas frazes „čhk... čhk".

Grėsmės. Rūšis nyksta prastėjant veisimosi buveinėms. Lokaliai neigiamą poveikį daro plėšrūnai ir trikdymas.

Pastaba: čia pateiktos tik informacijos šaltinių ištraukos.
Daugiau informacijos ieškokite čia.