Taurusis sakalas

Rūšis: Plėšrieji
Lotyniškas pavadinimas: Falco cherrug

Labai retai užskrendanti rūšis. Lietuvoje lankėsi gegužės mėn.

Apsaugos būklė. Rūšis įrašyta į PD I priedą, priskirta globaliai nykstančių rūšių kategorijai. Būklė šalyje nežinoma, nes tai ypač retai užklystanti rūšis.

Paplitimas ir gausa. Pietinių kraštų paukštis. Lietuvoje pirmą kartą registruotas 2010 m. Paukštis, paženklintas siųstuvu, lankėsi Biržų, Pasvalio, Anykščių, Molėtų, Vilniaus r.

Buveinė. Užskrendančių gali būti pastebėta miškuose, laukuose ir kt.

Skiriamieji požymiai. L - 47-55 cm. Suaugę taurieji sakalai nuo kitų sakalų atskiriami iš gelsvai rudos viršutinės kūno pusės ir šviesesnės galvos su siaurais tamsesniais ūsais ir šviesiais antakiais. Ilga uodega neaiškiai dryžuota, iš tokau atrodo vienspalvė. Šviesesnė apačia gana ryškiai tamsiai dryžuota, „kelnės" kartais būna gelsvai rudos. Sparnų apačia atrodo dvispalvė dėl tamsesnių sparnų dengiamųjų plunksnų. Jauniklai panašūs, tik kiek tamsesne galva, ryškesniu antakiu ir ne geltonomis, o pilkomis kojomis. Kai skrenda, dėl plačių ir bukokų sparnų yra labai panašūs į medžioklinius sakalus, tačiau suaugę jauni taurieji sakalai nuo jų skiriasi kontrastingesne dvispalve sparnų apačia.

Balsas. Panašus į sakalo keleivio, tik kiek lėtesnis ir švelnesnis „kchje kchje kchje".

Grėsmės. Akivaizdžių grėsmių šalyje nežinoma.