Gaidukas

Rūšis: Sėjikiniai
Lotyniškas pavadinimas: Philomachus pugnax

Reta perinti, migruojanti, dažna praskrendanti rūšis. Dažniausiai pastebima nuo balandžio vidurio iki spalio vidurio.

Apsaugos būklė. Rūšis įrašyta į PD I priedo ir L RK sąrašus. Būklė vertinama kaip nepalanki dėl perinčios populiacijos gausos mažėjimo.
Tą lėmė šlapžemių sausinimas ir dėl žemės ūkio pokyčių sunykusios veisimosi buveinės. Rūšies apsaugai išskirta Nemuno delta, Kretuono ež. ir Birvėtos šlapžemės.

Paplitimas ir gausa. Peri negausiai. Kasmet šalyje aptinkama 100-200 perinčių porų. Kur kas dažniau pastebima migracijų metu. Iki kelių tūkstančių paukščių apsistoja Nemuno deltoje, kitur - ne taip gausiai.

Buveinė. Peri šlapiose pievose, atvirose vandens telkinių pakrantėse. Migracijų metu apsistoja polaidžio apsemtose pievose, nuleistuose žuvininkystės tvenkiniuose ir pan.

Skiriamieji požymiai. L - S 29-32 cm, C 22-26 cm. Pavasarį puošnus patino apdaras labai varijuoja. Ypač kinta vadinamųjų auselių ir įspūdingų skydo pavidalo apykaklių spalva. Jos gali būti baltos, juodos, ryškiai rudos ar oranžinės arba juodai dėmėtos ir dryžuotos. Kojos oranžinės. Patelė daug mažesnė, pavasarį būna kuklių spalvų. Viršutinė jos kūno dalis pilka, juodai dėmėta. Snapas paprastai tamsus, gana trumpas, kojos oranžinės, apačia balta. Suaugėliai poilsio apdaru palyginti vienodai gelsvai pilki,...

vienodai gelsvai pilki, tamsiau dėmėti iš viršaus. Apačia balta, krūtinė tamsiau dėmėta. Snapas dažnai su geltonu pagrindu ir baltu plotu apie jį. Kojos gelsvos ar oranžinės. Jaunikliai panašių spalvų, bet su ochrišku atspalviu ant galvos, kaklo ir krūtinės bei kontrastingesnėmis nugaros dėmėmis. Kai skrenda, matomos baltos pasparnės, balti antuodegio kraštai ir siauras baltas sparnų dryželis. Maitindamiesi dažnai papučia plunksnas, todėl jų kūnas atrodo dar stambesnis, galva palyginti maža, o snapas trumpas.

Balsas. Retai girdimas ir panašus į girgsimą garsą „rahaha"ar pan.

Grėsmės. Rūšis nyksta dėl sausinamų ir užaugančių šlapžemių, anksti šienaujamų ir suariamų derlingų pievų.

Pastaba: čia pateiktos tik informacijos šaltinių ištraukos.
Daugiau informacijos ieškokite čia.