Skiauterėtoji gaga

Rūšis: Žąsiniai
Lotyniškas pavadinimas: Somateria spectabilis

Labai reta, užskrendanti rūšis. Pastebėta vasario—kovo ir gruodžio mėn.

Apsaugos būklė. Būklė šalyje nežinoma, nes tai retai užklystanti rūšis.

Paplitimas ir gausa. Lietuvoje iki šiol skiauterėtoji gaga matyta 4 kartus. Pirmą kartą - 1979 m. jūroje ties Juodkrante.

Buveinė. Pastebima tik atviroje jūroje.

Skiriamieji požymiai. L - 55-63 cm. Patinas veisimosi apdaru nesupainiojamas. Kūno viršus daugiau juodas nei baltas, galva melsva, priekyje su oranžiniu gumbu, juosiamu juodos juostelės, žalsvais skruostais ir raudonu snapu. Kai skrenda, matoma balta nugara, galinė šoninė dėmė ir baltas sparnų viršutinės dakes plotas. Patinas poilsio apdaru balta sparnų dėmė iškeka, krūtinė ir galva tamsi, oranžinis gumbas mažesnis, snapas blyškiai raudonas. Patelė panaši į paprastosios gagos patelę, tačiau skiriasi kompaktiškesnių, ryškesniu, šviesiai rudu kūnu, ypač krūtinės srityje, trumpesniu tamsiu snapu. Plotelis prie jo pagrindo kiek šviesesnis nei kita galvos daks. Ant nugaros kartais įžiūrimos
dvi nedidelės trikampiškos „burės". Jaunikliai kaip patelės, tačiau tamsesni ir spalva panašesni į paprastosios gagos pateles. Nuo šios atskiriami iš snapo formos ir spalvos bei šviesaus plotelio ties snapo pagrindu. Pirmamečiai jaunikliai juosvi, krūtinė daugiau ar mažiau tamsi ar...

tamsi ar net balsva, priklausomai nuo šėrimosi stadijos, ties snapo pagrindu matomas rožinis plotelis, snapas pilkai rožinis.

Balsas. Veisimosi vietose patinai ūkauja, jų skleidžiamas garsas šiek tiek panašus į tetervino burbuliavimą - „hu hululul". Patelės balsas panašus į paprastosios gagos.

Grėsmės. Akivaizdžių grėsmių nežinoma.

Pastaba: čia pateiktos tik informacijos šaltinių ištraukos.
Daugiau informacijos ieškokite čia.