Startsakalis

Rūšis: Plėšrieji
Lotyniškas pavadinimas: Falco columbarius

Retai perinti, negausiai praskrendanti ir žiemojanti rūšis. Šalyje pastebima ištisus metus.

Apsaugos būklė. Rūšis įrašyta į PD I priedo ir LRK sąrašus. Perinčios populiacijos būklė palanki, nors ir negausi, perinti populiacija išlieka stabili.

Paplitimas ir gausa. Šiaurinių kraštų gyventojas, Lietuvoje peri retai — iki 10 porų aptinkama Ignalinos, Molėtų, Šalčininkų r. ir kt. Migracijų metu paukštis pastebimas visoje šakes teritorijoje. Žiemą gana retas.

Buveinė. Dažniausiai gyvena nedideliuose miškeliuose tarp laukų, didesnėse aukštapelkėse. Migruodami apsistoja ir laukuose, arimuose.

Skiriamieji požymiai. L - 26—33 cm. Mažiausias mūsų krašto sakalas. Patiną nesunku atpažinti iš melsvai pilkos nugaros ir ochriškai rusvos, ryškiai dryžuotos apačios. Uodegos galas su platoka juoda juosta, sparnų didžiosios plunksnos tamsios, skruostai ir gerklė balsvi, galvos ūsai
nežymūs. Patelės viršutinė kūno dalis ruda, su pilku atspalviu, uodega tamsiai skersai dryžuota, apačia balsva, ryškiai tamsiai dryžuota. Skruostų ūsai siauri. Jaunikliai labai panašūs į pateles, tik kiek rudesni ir margesni iš viršaus. Kai skrenda, dėl platokų sparnų ir vidutinio ilgio uodegos primena sumažintą sakalą keleivį, tačiau iš toliau startsakalis atskiriamas iš gerokai greitesnių sparnų mostų.

Balsas. Lizdo teritorijoje girdimas tankus...

girdimas tankus kliksėjimas - „kikikiki".

Grėsmės. Akivaizdžių grėsmių šalyje nežinoma. Negausiai peri, nes Lietuva yra pietiniame rūšies paplitimo pakraštyje.

Pastaba: čia pateiktos tik informacijos šaltinių ištraukos.
Daugiau informacijos ieškokite čia.