Apvaliasnapis plaukikas

Rūšis: Sėjikiniai
Lotyniškas pavadinimas: Phalaropus lobatus

Negausi, praskrendanti rūšis. Lietuvoje pastebima gegužės rugsėjo mėn.

Apsaugos būklė. Rūšis įrašyta į PD I priedą. Būklė šalyje nežinoma dėl rūšies retumo, tačiau migruojančių paukščių registracijų nemažėja.

Paplitimas ir gausa. Apvaliasnapis plaukikas matytas daugelyje Lietuvos vietų. Paprastai pastebima pavienių ar po keletą paukščių.

Buveinė. Apsistoja sekliuose vandens telkiniuose — žuvininkystės tvenkiniuose, pavasarinio polaidžio apsemtuose laukuose, durpynuose.

Skiriamieji požymiai. L - 17-19 cm. Snapas palyginti ilgas ir plonas, kojų pirštai plėvėti, todėl apvaliasnapis plaukikas, skirtingai negu kiti tilvikai, daugiau plaukioja nei bėgioja. Pavasarį suaugusių paukščių viršus pilkas, su rusvomis išilginėmis nugaros ir sparnų juostelėmis. Apačia balta, rusvai pilkai dryžuotais šonais, tokios pat spalvos krūtinė, gerklės dėmė balta. Patino kaklo šonuose yra ryškiai ruda juosta, kuri patelių būna mažiau ryški. Paukščių poilsio apdaru šviesiai pilka nugara būna baltai dryžuota ir dėmėta. Kūno šonai neryškiai dryžuoti, galva balta, su juoda
skruostų juosta, juosva viršugalvio užpakaline dalimi ir pakaušiu. Jaunikliai panašūs, bet ryškesni. Jų kaklo ir kūno šonai šviesiai rusvi, nedryžuoti. Viršugalvis ištisai juodas, kūno viršus su rusvomis, o ne su baltomis juostomis.

Balsas. Dažniausiai girdimos trumpos negarsios frazės „tet... tet... tet",...

tet... tet", kurios tuoktuvių metu susilieja į tankiau kartojamas serijas „tetet te tet tetet".

Grėsmės. Akivaizdžių grėsmių nežinoma.

Pastaba: čia pateiktos tik informacijos šaltinių ištraukos.
Daugiau informacijos ieškokite čia.