Juodakrūtis bėgikas

Rūšis: Sėjikiniai
Lotyniškas pavadinimas: Calidris alpina

Reta perinti, dažna praskrendanti rūšis. Dažniausiai matoma balandžio—spalio mėn.

Apsaugos būklė. Rūšis įrašyta į PD I priedo ir LRK sąrašus. Būklė vertinama kaip nepalanki dėl perinčios populiacijos gausos
mažėjimo ar net išnykimo. Tą lėmė veisimosi buveinių nykimas. Rūšies apsaugai išskirta Nemuno delta.

Paplitimas ir gausa. Migracijų metu vienas dažniausiai pastebimų tilvikų. Laikosi būriais paprastai iki kelių dešimčių individų. Perinčių randama retai. X X a. pabaigoje mūsų krašte perėjo 25-30 porų - daugiausia Kretuono ež. Didžiojoje saloje, Nemuno deltoje ir Kuršių marių pakrantės pievose. Šiuo metu nereguliariai peri pavienės poros.

Buveinė. Peri pavasarinio potvynio apsemtų pievų ar vandens telkinių salose su neaukšta žole, šlapiose pamario pievose. Migruodami paukščiai apsistoja dumblėtose ar smėlėtose įvairių vandens telkinių vietose.

Skiriamieji požymiai. L - 17-21 cm. Pavasarį šį įprastą bėgiką lengva atpažinti iš ryškios juodos krūtinės dėmės ir ryškiai rudos, juodai dėmėtos nugaros. Snapas vidutinio ilgio, jo galas nežymiai lenktas žemyn. Snapo ilgis gali varijuoti. Paukščio poilsio apdaru viršus, galva ir krūtinė gana lygiai pilki, antakiai neryškūs. Jaunikliai panašūs į suaugusius paukščius veisimosi apdaru, bet neturi juodos krūtinės dėmės, baltas pilvas daugiau...

pilvas daugiau ar mažiau išmargintas juodomis dėmėmis. Galva, kaklas ir iš dalies krūtinė beveik tolygiai šviesiai rusvi, dryžuoti ir dėmėti. Gelsvi antakiai sunkiai įžiūrimi. Kūno viršui būdinga mažiau rudų plunksnų pakraščių ir šviesesni siauri išilginiai dryželiai. Kai skrenda, nuo panašaus riestasnapio bėgiko skiriasi juoda centrine uodegos juostele.

Balsas. Dažniausiai girdima frazė „r-r-r-ir-ip... r-r-rir-ip". Giesmė sudaryta iš panašių kartojamų garsų „r-rr-riut... r-r-r-riut... r-r-riut", pereinančių į ilgą, lėtėjančią trelę „riuriuriuriu riu riu riu".

Grėsmės. Rūšis nyksta dėl užaugančių šlapžemių, ypač pamario ir atvirų salų pievų.

Pastaba: čia pateiktos tik informacijos šaltinių ištraukos.
Daugiau informacijos ieškokite čia.