Paprastasis griciukas

Rūšis: Sėjikiniai
Lotyniškas pavadinimas: Limosa limosa

Negausi perinti, praskrendanti rūšis. Pastebima dažniausiai balandžio—rugsėjo mėn.

Apsaugos būklė. Rūšis įrašyta į LRK sąrašus. Priskirta globaliai nykstančių rūšių kategorijai. Būklė vertinama kaip nepalanki
dėl mažėjančios perinčios populiacijos ir nykstančių žinomų perėjimo vietų.

Paplitimas ir gausa. Nors paprastasis griciukas paplitęs įvairiose šalies vietose, dažnesnis yra Nemuno žemupyje. Lietuvoje XX a. pabaigoje perėjo 30- ė50 porų. Šiuo metu gausa nežinoma.

Buveinė. Perėti pasirenka šlapias pievas, ganyklas, atviras vandens telkinių salas ir pakrantes, rečiau žemapelkes ar net aukštapelkes. Migruodami paukščiai apsistoja atvirose vandens telkinių pakrantėse, nuleistuose žuvininkystės tvenkiniuose.

Skiriamieji požymiai. L - 37-42 cm. Gana stambus paukštis labai ilgu, tiesiu snapu ir ilgomis tamsiomis kojomis. Pavasarį suaugėlių galva, kaklas ir krūtinė ryškiai rudi, pilvas baltas, šonuose skersai dryžuotas. Patelės ruda spalva blankesnė. Viršutinė kūno dalis pilka, daugiau ar mažiau rudai dėmėta. Suaugę paukščiai poilsio apdaru būna švelniai pilki, nedryžuoti, turi trumpus baltus antakius. Jaunikliai panašūs į pateles, bet dar blankesni, jų kūno viršus tamsiai dėmėtas. Kai skrenda, paukštis lengvai atpažįstamas iš ryškios baltos sparnų juostos, juodos uodegos, kontrastuojančios su balta kvadratine antuodegio dėme ir toli už uodegos išlindusių kojų.

Balsas....

išlindusių kojų.

Balsas. Balsingas paukštis, ypač lizdo teritorijoje. Nerimo balsas kiek panašus į pempės „py-y i... py-y i " , susimaišęs su kartojamais trigarsiais „vivivit... vivivit". Giesmę sudaro kartojamos triskiemenės frazės „kihi it...kihi it... kihi it" ar „kihitiu... kihitiu... kihitiu".

Grėsmės. Rūšis nyksta dėl sausinamų ir užaugančių šlapžemių nutraukus ūkinę veiklą, suariamų derlingų pievų. Galimas neigiamas trikdymo ir plėšrūnų poveikis.

Pastaba: čia pateiktos tik informacijos šaltinių ištraukos.
Daugiau informacijos ieškokite čia.