Rudagalvė kryklė

Rūšis: Žąsiniai
Lotyniškas pavadinimas: Anas crecca

Perinti, migruojanti, retai žiemojanti rūšis. Dažniausiai pastebima balandžio—spalio mėn.

Apsaugos būklė. Medžiojamasis paukštis. Perinčių ir migruojančiųpaukščių būklė šalyje nežinoma. Kaimyninėse šalvse perinčios populiacijos
būklė nepalanki.

Paplitimas ir gausa. Perėjimo metu aptinkama visoje šalyje, tačiau negausiai. Kasmet peri 1 500—3 000 porų. Gausūs jų būriai registruojami per migracijas. Kasmet žiemoja iki kelių dešimčių paukščių.

Buveinė. Perėjimo sezonu gyvena prie vandens telkinių miškingose vietovėse. Atvirų vietovių vengia — čia aptinkama migracijų metu.

Skiriamieji požymiai. L - 34—38 cm. Patinas pavasarį lengvai atpažįstamas iš rudos galvos su žaliai žvilgančia skruosto juosta, kurią riboja siauros gelsvos juostelės. Kūnas pilkas, su balta šonine juostele, pauodegys gelsvas, ribojamas juodų juostelių, veidrodėls juodai žalias. Patelė labai panaši į dryžagalvės kryklės patelę, tačiau nuo šios skiriasi vienodai pilkai rusva, aiškesnių skiriamųjų požymių neturinčia galva, juodai žaliu, iš abiejų kraštų balsvai apribotu sparnų veidrodėliu ir iš šono palei uodegą matoma balta juostele. Snapas mažesnis, jo pagrindas gelsvas. Jaunikliai panašūs į pateles, bet kiek tamsesni, jų šonai kontrastingiau tamsiai dėmėti. Patinas poilsio apdaru taip pat mažai skiriasi nuo patelės.

Balsas. Patinų balsai pavasarį yra lengvai...

yra lengvai įsimenami ir panašūs į melodingai skambančią frazę „kri-it... kri-it". Patelės palyginti sausai ir aukštai kreksi - „kr-ret... kr-ret".

Grėsmės. Perinčioms poroms neigiamą poveikį daro plėšrūnai ir šlapžemių sausinimas, o migruojantiems — vandens paukščių medžioklės.

Pastaba: čia pateiktos tik informacijos šaltinių ištraukos.
Daugiau informacijos ieškokite čia.