Ankstyvoji pečialinda

Rūšis: Žvirbliniai
Lotyniškas pavadinimas: Phylloscopus trochilus

Perinti, traukianti rūšis.

Ankstyvoji pečialinda gerokai mažesnė už naminį žvirblį. Panaši į pilkąją pečialindą. Ją nesunku skirti iš giesmės ir šviesių kojų.
Patino ir patelės kūno viršutinė dalis rusvai pilka ar žalsvai pilka, rudenį gelsvai žalsva. Virš akių neryškus balsvas antakis. Antroji didžioji plasnojamoji plunksna ilgesnė už šeštąją. Kūno apačia gelsvai balta, rudenį ryškiai geltona. Snapas rudas. Kojos šviesiai rudos. Rainelė ruda. Jauniklių kūno viršus žalsvas, apačia gelsva. Išsiritusių jauniklių galva ir pečiai apaugę retais, gana ilgais, pilkai baltais pūkais. Žiotys geltonai oranžinės.

Lietuvoje gyvena ankstyvosios pečialindos porūšis Phylloscopus trochilus aeredula.

Paplitimas. Eurazijoje paplitusi nuo šiaurinės Prancūzijos, Alpių, Skandinavijos iki Kolymos ir Anadyrio baseino. Šiaurėje arealas siekia Kolos pusiasalį, Pečioros žiotis, Jamalo pusiasalį, Jenisejaus žemupį, Taimyrą, Kolymos deltą, pietuose tęsiasi iki Viliujaus slėnio, Sajanų, šiaurinio Kazachstano, Uralo vidurupio, šiaurinės Ukrainos, Moldavijos, Balkanų, Apeninų pusiasalio. Gyvena Britų ir Baltijos jūros salose.

Žiemoja Afrikoje.

Lietuvoje paplitęs.

Migracija. Tikrasis tolimas migrantas.

Biologija. Laikosi šviesiuose su gausiu pomiškiu lapuočių ir mišriuose miškuose,...

mišriuose miškuose, ypač pamiškėse. Peri Nemuno ir kitų upių lankų karklynuose, laukų giraitėse, soduose, paežerių krūmynuose, raistuose, krūmuotose pievose, retesniuose pušų su beržais jaunuolynuose. Už žaliąją ir pilkąją pečialindą, daug retesnė girioje, gausesnė arti vandens.

Judriai straksi, skraido medelių ir krūmų šakomis. Keliauja ir maitinasi dieną. Prie lizdo neramiai piepsi, balsas liūdnesnis ir labiau prislopęs negu pilkosios pečialindos. Trikdomi ūgtelėję jaunikliai čerškia gūžtose, o perskrisdami nuo šakos ant šakos, pipsi, didena. Jau liepos mėn. jaunos ir neperinčios ankstyvosios pečialindos jungiasi prie klajojančių įvairiarūšių giesmininkų būrelių, tačiau pačios į didesnius būrius net traukdamos nesitelkia.

Lizdą krauna ant žemės po mažais medeliais ir krūmais, raistų kupstuose iš lapų, žolių stiebų, samanų. Gūžtą iškloja plunksnomis. Lizdą pastebėti sunku, jo anga žiojėja tarp aplink augančių samanų ir pakritų. Lizdo išorinis skersmuo 11- 13 cm, aukštis 5-7 ir landos plotis 2- 3, gūžtos skersmuo 7-8, gylis 4-5 cm. Gelsvai baltus, išmargintus rūdžių spalvos taškučiais, maždaug 15,5X12,7 mm dydžio ir 1,3 g masės kiaušinius deda nuo gegužės 12 iki liepos 6 d. Kiaušinių dėjimas tęsiasi 56 dienas. Peri patelė 13-14 dienų. Jaunikliai išsirita pliki su retais pilkų pūkų kuokštais. Gūžtose užtrunka 15-18 dienų. Juos lesina abu porelės nariai. Pabaidyti suaugę paukščiai piepsi ir skraidžioja netoli lizdo. Užaugina vieną vadą. Žuvus lizdui, deda antrą kartą. Lesa vabzdžius. Ypač mėgsta plikus vikšrus, uodus, muses.

Naudingas. Pamiškes, paupius, paežeres pagyvinantis giesmininkas.

 

Pastaba: čia pateiktos tik informacijos šaltinių ištraukos.
Daugiau informacijos ieškokite čia.