Baltagurklis strazdas

Rūšis: Žvirbliniai
Lotyniškas pavadinimas: Turdus torquatus

Retai užskrendanti rūšis.

Baltagurklis strazdas didesnis už varnėną. Nuo juodojo strazdo skiriasi balta dėme pagurklyje, o jauniklių sparnai šviesesni. Patino viršutinė kūno dalis matinės juodos spalvos, ties sparnais plunksnų pakraščiai balti. Apatinė kūno pusė juoda, pagurklyje pusmėnulio formos balta dėmė. Snapas rudas. Jaunikliai pilkai rusvi, sparnai šviesūs, pagurklyje dėmės nėra.

Į Lietuvą užklysta baltagurklio strazdo porūšis Turdus torquatus torquatus.

Paplitimas. Paplitęs vakarų Eurazijos kalnuotuose rajonuose. Gyvena Skandinavijos, Kolos, Pirėnų pusiasalyje, Alpėse, Karpatuose, Balkanų pusiasalyje, Kaukazo, Irano kalnuose, Kopetdage. Žiemoja Europos pietvakariuose.

Migracija. Per rudenines migracijas užklysta pavienių paukščių.

Biologija. Aptinkamas atvirame landšafte su žemais krūmais, berželiais ir kitais medžiais. Perėjimo laikotarpiu kaimuose dažniausiai pastebimas miško viršutinėje ir subalpinėje juostose, nors kai kurios poros pakyla iki amžinojo sniego ribos. Taip pat peri pelkėse, kalvotose vietovėse.
Judrus, nebaikštus paukštis. Paprastai laikosi ant žemės. Straksi dideliais šuoliais kaip ir kiti strazdai. Tada girdėti jų  čeksėjimas „tak, tak, tak" ar „trek, ček, ček", aštresnis nei juodojo strazdo. Giesmė panaši į strazdo giesmininko,...

strazdo giesmininko, bet trumpesnė, ne tokia skambi ir vienodesnė.
Visada laikosi pavieniui ar poromis.

Lizdą krauna ant žemės arba neaukštai medyje abu porelės nariai iš plonų šakelių ir žolių. Gūžtą iškloja plonais žolių stiebeliais. Balandžio — gegužės mėn. deda 4, rečiau 3-6 panašius į juodojo strazdo, tik ryškiau išmargintus kiaušinius. Peri 14 dienų, tiek pat lizde išbūna jaunikliai. Jais rūpinasi ir patinas, ir patelė. Dažnai išveda dvi jauniklių vadas.

Vasarą minta vabzdžais, jų vikšrais, sliekais, smulkiais moliuskais. Rudeniop ir žiemą daugiausia lesa uogas — mėlynes, vaivorus, bruknes, spanguoles ir kt.

Saugotina kaip retai į Lietuvą užklystanti rūšis.

Pastaba: čia pateiktos tik informacijos šaltinių ištraukos.
Daugiau informacijos ieškokite čia.