Miškinis kalviukas

Rūšis: Žvirbliniai
Lotyniškas pavadinimas: Anthus trivialis

Perinti, traukianti rūšis.

Miškinis kalviukas yra maždaug naminio žvirblio dydžio, bet lieknesnis. Nuo pievinio kalviuko skiriasi balsu bei gyvenamąja vieta.

Patino ir patelės kūno viršutinė pusė pilkai rusva ar žalsva, galva ir nugara išmargintos išilginiais juosvais dryželiais. Dvi kraštinės vairuojamųjų plunksnų poros su baltomis dėmėmis. Apatinė kūno pusė gelsvai balta, kaklas, pagurklis ir krūtinė išmarginti pailgomis dėmėmis. Snapas ir kojos rausvos. Rainelė tamsiai ruda. Jauniklių nugarinė pusė rusva. Kūno šonuose ir ant krūtinės dėmės stambesnės. Išsirita apaugę ilgais ir tankiais, tamsiai pilkais pūkais. Žiotys geltonos.

Lietuvoje gyvena nominalinis miškinio kalviuko porūšis Anthus trivialis trivialis.

Paplitimas. Eurazijoje paplitęs nuo Atlanto vandenyno iki vakarinio Veerchojansko kalnagūbrio šlaito. Šiaurėje arealas siekia Kolos pusiasalį, Baltąją jūrą, Pe-čioros vidurupį, Obės žemupį, Jenisejaus vidurupį, pietuose tęsiasi iki Mongolijos Altajaus, Tian Sanio, vakarinių Himalajų, šiaurinio Kazachstano, šiaurės vakarų Irano, Mažosios Azijos, Balkanų, Apeninų, Pirėnų pusiasalio. Gyvena Britų salose.
Žiemoja Viduržemio jūros baseine, Afrikoje, Indijoje.

Aptinkamas visoje Lietuvoje. Tai viena iš gausesnių kalviukų rūšių.

Biologija....

kalviukų rūšių.

Biologija. Mėgsta girių šviesesnius retus medynus, raistų, kirtimų, degimų pievų pakraščius, laukuose išlikusias giraites. Peri spygliuočių ir lapuočių miškuose. Dažnas mėlyniniuose pušynuose. Maisto ieško nušienautose pievose. Su jaunikliais patraukia į pagirius, sodus.
Aktyvus tik dieną. Greitai bėgioja. Melodingo ulbesio trelę traukia tupėdamas ant sausos pušies šakos. Dažnai tyliai pakyla virš girios ir, lėtai plasnodamas išskleistais sparnais bei pakelta uodega, traukia giesmę, būdingai sklęsdamas žemyn. Kartais pakildami kalviukai čaižiai sučypsi. Prie lizdo susijaudinę ciksena lyg į priekalą būtų daužoma plaktuku. Nuo to ir kilęs kalviuko pavadinimas. Iš gūžtos pabaidytas bėga ar skrenda pažemiu vartydamasis plačiai išskleistais sparnais ir vaizduodamas paliegėlį. Vėliau pakyla į medį ir ciksi. Jauniklių maitinti bėga žeme po žolių ir mėlynių priedanga. Nakvoja ant žemės. Laikosi po vieną, poromis, šeimynomis. Net vasaros pabaigoje nemėgsta telktis į gausesnius būrius. Rudeniop nepastebimai pranyksta iš savo gyvenamųjų vietų.

Šiltesniais pavasariais jau gegužės pirmomis dienomis ant žemės išsuktoje apvalioje duobutėje iš žolių stiebų, lanksčių šaknų krauna 9-12 cm skersmens ir 5- 6 cm aukščio lizdą. O 5-7 cm skersmens bei 3-4 cm gylio gūžtą iškloja plonais varpinių lapais. Lizdą paslepia po žema augalija. Kiaušinius deda 84 dienas, o masiškai — gegužės 11-20 ir birželio 20-29 dienomis. Kiaušiniai pilki, gausiai išmarginti rausvais ir melsvai rudais, susiliejančiais taškais, tarp kurių matyti ir aiškesnių rusvai juodų taškų, raitytų gyslelių; pasitaiko ir pilkšvai baltų, išmargintų juodais vingiais ir juosvai vyšninėmis dėmėmis.Dėtyje 5 ar 4 kiaušiniai.

Peri patelė 12-13 dienų. Jaunikliai išsirita akli, apaugę ilgais juosvai pilkų pūkų kuokštais. Po penkių dienų prasiveria akių plyšiai, o po savaitės iš padaigų išlenda plunksnų galai. Gerai bėgiojantys, nors dar neskraidantys 10-12 dienų jaunikliai apleidžia gūžtas ir čerškendami slapstosi tarp žemos augalijos. Paprastai per vasarą užaugina dvi vadas: birželio viduryje ir liepos antroje pusėje. Iki vidurvasario čiulba patinai. Minta vikšrais ir smulkiais drugiais, musėmis, amarais, sliekais, vorais.

Naudingas girių ir papievių giesmininkas.

Pastaba: čia pateiktos tik informacijos šaltinių ištraukos.
Daugiau informacijos ieškokite čia.