Poliarinis čimčiakas

Rūšis: Žvirbliniai
Lotyniškas pavadinimas: Acanthis hornemanni

Poliarinio čimčiako patinas ir patelė spalva panašūs į čimčiaką, tik kiek šviesesni. Tamsios dėmelės nugarinėje dalyje ne tokios ryškios. Juosmuo ir antuodegis balti, kartais rausvo atspalvio. Pagurklis ir krūtinė rausvo atspalvio, kūno šonuose retos dėmelės.

Lietuvoje aptinkamas poliarinio čimčiako porūšis Acanthis hornemanni exilipes.

Migracija. Rudenį traukdami pasiekia mūsų respubliką. Dalis paukščių, matyt, čia ir žiemoja.

Biologija. Perėjimo laikotarpiu aptinkamas tundroje ir miškatundrėje. Labiausiai mėgsta žemais karklais, gluosniais ir berželiais apaugusius plotus. Daugiausia klajoja beržynuose ir drebulynuose, nes minta šių medžių sėklomis.

Aktyvus dieną. Judrus, nebaikštus. Neveisimosi periodu laikosi būreliais, dažnai kartu su čimčiakais, alksninukais, dagiliais. Tarpusavyje susišaukia negarsiai ciksėdami. Balsas labai panašus į čimčiako.

Pavasarinės giesmės girdėti jau balandžio pradžioje. Lizdus pradeda sukti gegužės pabaigoje gluosnių krūmuose arba nedideliuose berželiuose, tuopose, dažniausiai 1-2 m aukštyje, prie pat kamieno. Lizdą suka iš plonų šakelių, žolių stiebų, šaknelių, išorę apipina beržo tošimi. Gūžtą iškloja šunų ar elnių plaukais, žvyrės plunksnomis, tuopų bei gluosnių pūkais, plonomis žolelėmis.

Deda 5, rečiau...

5, rečiau 4-6 labai panašius į čimčiako kiaušinius. Peri 12-14 dienų. Maždaug po dviejų savaičių jaunikliai palieka lizdą. Tada telkiasi į būrelius ir pradeda klajoti po apylinkes. Daug dėčių žūsta per pavasarinius potvynius. Išveda vieną vadą.

Minta beržų, drebulių, įvairių žolių (varpinių, kiečių) sėklomis. Vasarą sulesa nemažai įvairių vabzdžių bei kitų smulkių bestuburių.

Pastaba: čia pateiktos tik informacijos šaltinių ištraukos.
Daugiau informacijos ieškokite čia.